Shëndetësi

Vuani nga gastriti? Ja ushqimet që duhet të shmangni

Autori: Gazeta inFokus 07:56 | 14 September 2020

Simptomat më të zakonshme që tregojnë se vuani nga gastriti janë tretja e dobët, të vjellat, dhembja në stomak dhe fryrja.

Rëndësi të madhe në përkeqësimin e gjendjes së krijuar nga gastriti ka mënyra se si ushqeheni.

Ja disa nga ushqimet që duhet të shmangni.

Ushqimet e fërguara,
çokollatat
ushqimet që përmbajnë erëza
alkoolin
bukën e zezë dhe atë të freskët
brumërat e tharta me tharmë
pijet e gazuara
pijet me kafeinë
erëzat e forta, mielli i skuqur, supat e yndyrshme
domaten
produktet e mishit (mishi i thatë)
mishin e tymosur
vezët e fërguara.
specin djegës
mishin e marinuar dhe mishin e yndyrshëm.

Të tjera