Lajme

Vjen reagimi i ambasadës ruse pas vizitës së ushtrisë serbe në afërsi të veriut të Kosovës

Autori: Gazeta inFokus 21:14 | 26 September 2021

Ambasadori i Rusisë në Serbi, Alexander Botsan Kharchenko, gjatë ditë së sotme e ka vizituar pikëkalimin kufitar të Kosovës me Serbi në Jarinjë.

Rusia e mbështet pozicionin e Beogradit, teksa thotë se kjo situatë po shihet si shqetësuese në Moskë, transmeton lajmi.net

Ambasada ruse njoftoi pasi ambasadori Aleksandar Bocan-Kharchenko, i shoqëruar nga ministri i mbrojtjes Nebojsha Stefanviq, vizitoi njësitë e Ushtrisë Serbe të stacionuara në Rashkë, si dhe pranë vijës administrative midis Serbisë dhe Kosovës, raporton “Tass”.

“Si pjesë e kontakteve të ngushta midis ministrive ruse dhe serbe të mbrojtjes, me sugjerimin e palës serbe, ambasadori rus Alexander Bocan-Kharchenko dhe atasheu ushtarak Alexander Zinchenko shoqëruan ministrin serb të mbrojtjes Nebojsha Stefanoviq dhe shefin e shtabit të përgjithshëm Milan Mojsiloviq më 26 shtator në një udhëtim për të inspektuar njësitë ushtarake serbe, të vendosura në rajonet e vendit që kufizohen me Krahinën Autonome të Kosovës dhe Metohisë në përputhje të rreptë me Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe marrëveshjen ushtarako-teknike nga Kumanova”, tha Ambasada Ruse në Serbi.

Sipas deklaratës, me atë rast, opinionet u shkëmbyen në detaje me partnerët serbë lidhur me situatën në veri të Kosovës, si rezultat i hapave provokues të Prishtinës, njofton media serbe.

“Edhe një herë, thuhet se e vetmja mënyrë për të zbutur tensionet e shkaktuara nga Prishtina është ndalimi i të gjitha veprimeve të saj të njëanshme dhe kthimi në situatën para krizës. Ne jemi mirënjohës ndaj Ministrisë së Mbrojtjes së Serbisë për dialogun dhe besimin e hapur dhe ne janë të gatshëm ta vazhdojnë atë.anëtar i Këshillit të Sigurimit të OKB -së për t’i kushtuar vëmendjen e duhur zgjidhjes për Kosovën”, deklaron Ambasada Ruse. /Lajmi.net/

Të tjera