Lajme

Visar Ymeri: “Zajednica” duket se po kalon

Autori: Gazeta inFokus 21:11 | 24 November 2022

Analisti Visar Ymeri ishte i ftuar në emisionin Debat në A2 CNN ku u fol për marrëveshjen e fundit të arritur në Bruksel mes Kosovës dhe Serbisë.

Për Ymerin, të dy palët pretendojnë se kanë arritur fitore të vogla nga kjo marrëveshje, por sipas tij duhet parë me vëmendje pika që kërkon zbatimin e marrëveshjeve të së kaluarës, çka nënkupton dhe krijimin e asociacionit të komunave serbe.

“Diskutimet për planin franko gjerman nuk kanë për të qenë të lehta. Edhe pala serbe do të ketë vërejtje për këtë plan. Insistimi për të intensifikuar dialogun ka ardhur kryesisht nga perëndimi. Teksti që është dakorduar dje ka disa pika pozitive për Kosovën. Një fjali thotë që marrëveshjet e së kaluarës do të zbatohen. Tash po duket se Zajednica po kalon”, tha Visar Ymeri.

Të tjera