Fun & Video

Vdes 138 vjeç burri më i vjetër në Iran (dhe në botë)

Autori: Gazeta inFokus 10:50 | 20 November 2020

Burri më i vjetër në Iran, i cili sipas dokumenteve të tij zyrtare ishte 138 vjeç, ka vdekur. Lajmi është raportuar nga agjencia shtetërore Irna, duke deklaruar se ai vdiq “nga pleqëria”.

Ahmad Soufi, një anëtar i pakicës kurde, vdiq në Saqqez, në provincën perëndimore të Kurdistanit, afër kufirit me Irakun.

Sipas kartës së tij të identitetit, ai lindi më 28 shkurt 1882, shumë më parë se personi i njohur zyrtarisht si më jetëgjatëi në botë, japonezi 117-vjeçar, Kane Tanaka. Soufi nuk u rendit në listën e njerëzve më të vjetër në botë, ku japonezët renditen zyrtarisht të parët.

Agjencia Irna boton një kopje të “chenasnameh” -it të tij (regjistri familjar) dhe kartën e tij të identitetit, që të dyja mbajnë datën e lindjes, që daton nga shekulli i 19-të, gjë që do ta bënte burrin një bashkëkohës të presidentit të Shteteve të Bashkuara, Franklin D. Roosevelt. Ky i fundit vdiq në vitin 1945. Kurdët janë të njohur në Iran për jetëgjatësi disa qindvjeçare.

Të tjera