Lajme

Van der Bellen synon mandatin e dytë si president i Austrisë

Autori: Gazeta inFokus 16:40 | 22 May 2022

Presidenti i tanishëm i Austrisë, Alexander Van der Bellen, ka thënë se do të garojë edhe një herë për këtë pozitë.

78-vjeçari, ish-lider i të Gjelbërve  synon mandatin e dytë gjashtëvjeçar, çfarë thuhet se do ta limitojë numrin e kandidatëve në garën presidenciale, raporton Reuters, përcjell KlanKosova.tv.

Dy partitë më të mëdha në parlament, OVP dhe Social Demokratët kanë thënë se nuk do të nxjerrin kandidat nëse Van Der Bellen rikandidohet.

Të tjera