Lifestyle

Vala e të nxehtit po vjen, ja sa do t’ju kushtojë nëse mbani ndezur freskuesen gjithë natën

Autori: Gazeta inFokus 13:51 | 17 June 2022

Mirepo sa kushton të mbash një ventilator ndezur gjatë gjithë natës nëse kërkon të freskohesh?

Lënia e ventilatorit të ndezur midis orës 22:00 dhe 08:00, anglezeve do t’ju kushtonte rreth 33p në kosto energjie.

Nërsa për një javë të tërë do të kushtonte 5 deri ne 10 mijë lekë ne muaj më shumë se verën e kaluar, falë rritjes së kostove të energjisë.

Por, kostoja e funksionimit të një freskuesje është e vogël në krahasim me koston e kondicionerit.

Një njësi portative kondicioneri kushton rreth 28 p/orë në kosto energjie – kjo është mbi 10 mij lek në muaj nëse e përdorni çdo natë për një muaj.

Megjithate metoda të tjera për të shmangur netët e sikletshme të vapës përfshijnë hapjen e dritares së dhomës së gjumit, fjetja gjum pa carcaf, ngrirjen ose mbushjen e një shishe uji me ujë të akullt etj

Por kini parasysh keto keshilla:

-Bëni një dush të ftohtë para gjumit

-Mbajini grilat dhe perdet e dhomës së gjumit të mbyllura gjatë ditës për të parandaluar rrezet e diellit

-Përdorni një shishe spërkatës të mbushur me ujë të ftohtë për një mjegull ftohëse sipas kërkesës

-Krijoni një kondicioner në shëpi duke vendosur një tas me akull përpara një ventilatori

-Po ashtu futni një palë çorape në frigorifer te ftohja dhe ti vishni para gjumit

Të tjera