Lajme

Ushtari rus i akuzuar për krime lufte pranon fajësinë

Autori: Gazeta inFokus 14:15 | 18 May 2022

Një ushtar rus në gjyq për krime lufte në Ukrainë është deklaruar fajtor për vrasjen e një civili të paarmatosur.

Vadim Shishimarin akuzohet se vrau me armë zjarri një civil 62-vjeçar të paarmatosur në ditët pas fillimit të pushtimit dhe do të përballet me burgim të përjetshëm.

Prokurorët thonë se parashikohet të vijnë më shumë gjyqe, pas identifikimit të mijëra krimeve të mundshme të kryera nga forcat ruse.

Moska ka mohuar se trupat e saj kanë shënjestruar civilët.

Etiketa:

Të tjera