Lajme

Ushtarët e FSK-së stërviten për përdorimin e mortajave

Autori: Gazeta inFokus 17:30 | 21 June 2024

Ushtarët e FSK-së me ndihmën e ushtrisë amerikane kanë stërvitur për përdorimin e mortajave.

Në kuadër të bashkëpunimit bilateral me partnerin strategjik, Shtetet e Bashkuara të Amerikës një ekip mobil nga Security Assistence Training Menagment Organization (SATMO) e ushtrisë amerikane, ka realizuar trajnimin me mortaja për pjesëtarët e FSK-së.

Sipas njoftimit të ministrit të Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, pjesa teorike është realizuar në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes në Ferizaj dhe pjesa praktike në poligonin në Melle të Republikës së Shqipërisë.

-Advertisement-

Qëllimi i trajnimit ishte ngritja e kapaciteteve të artilerisë, avancimin e operimit me sistemet e armatimit, ngritja e aftësive taktike, rritjen e saktësisë në objektivat e qitjes me qëllim ngritjen profesionale të pjesëtareve te FSK-së.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
BKT Kosova vazhdon përkushtimin ndaj gjithëpërfshirjes duke dhuruar një furgon për të mbështetur fëmijët me nevoja të veçanta

Të tjera