Lajme

Ushtarë të plagosur të KFOR-it zbarkojnë me helikopter në Prishtinë

Autori: Gazeta inFokus 20:36 | 29 May 2023

Disa pjesëtarë të KFOR-it janë duke u trajtuar në Urgjencën e Spitalit Amerikan, pas lëndimeve të marra nga sulmet me shok bomba të pjesëtarëve të strukturave paralele në Zveçan.

RTK ka siguruar videon e helikopterit amerikan duke zbarkuar në spitali amerikan në Prishtinë.

Këta të fundit nuk kanë dashur të japin informacione e as ta konfirmojnë nëse bëhet fjalë për ushtarë të plagosur.

Tajani: Në mesin e ushtarëve të plagosur janë 11 ushtarë italianë të KFOR-it

Ndërkohë, ministri i Jashtëm i Italisë, Antonio Tajani, në Twitter ka shkruar se në mesin e ushtarëve të plagosur janë 11 ushtarë italianë të KFOR-it.

“Dua të shpreh solidaritetin tim me ushtarët e misionit të KFOR-it të cilët u plagosën në Kosovë gjatë përleshjeve ndërmjet demonstruesve serbë dhe policisë kosovare. Mes tyre 11 italianë, 3 prej të cilëve janë në gjendje të rëndë, por jashtë rrezikut për jetën. Ushtria vazhdon të angazhohet për paqen”, ka shkruar ai.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

146 staf i UNI-Universum International College ligjërojnë dhe trajnohen në Universitete Evropiane

Të tjera