Lajme

Ukrainasit i zënë në ‘befasi’ rusët, ja sulmojnë bazën e ushtrisë në Izyum ku ndodheshin edhe zyrtarë të lartë nga Moska

Autori: Gazeta inFokus 18:05 | 01 May 2022

Disa persona janë vrarë gjatë një sulmi të forcave ukrainase bazave të ushtrisë ruse që ndodhen në qytetin Izyum, pjesë e rajonit të Kharkiv-it.

Lajmin e ka bërë të ditur Këshilltari i Ministrisë së Brendshme të Ukrainës, Anton Herashchenko.

Ai tha gjithashtu se në mesin e viktimave të sulmit të ndodhur ditën e djeshme ka edhe zyrtarë të lartë nga Moska. Madje raportohet se në Izyum ndodhet edhe Kreu i Shtabit të Përgjithshëm rus, Gjenerali Valery Gerasimov, i cili prej atje po koordinon operacionet në Donbass.

Ende nuk ka asnjë konfirmim nga Moska, as për sulmin dhe as për praninë e gjeneralit.

Të tjera