Lajme

Ukraina thotë se luftimet në lindje janë intensifikuar

Autori: Gazeta inFokus 15:26 | 16 July 2023

Luftimet në Ukrainën lindore janë intensifikuar pasi forcat ukrainase dhe ruse u përleshën në të paktën tre zona në frontin lindor, tha të dielën një zyrtar i lartë ukrainas i mbrojtjes.

Kievi nisi një kundërofensivë të shumëpritur për të rimarrë territorin e pushtuar nga Rusia muajin e kaluar dhe ka marrë një pjesë të territorit në lindje dhe jug.

Zëvendësministrja e Mbrojtjes, Hanna Maliar, tha në Telegram se forcat ruse kanë sulmuar në drejtim të Kupyansk, në rajonin e Kharkiv, për dy ditë radhazi.

-Advertisement-

“Ne jemi në mbrojtje”, ka shkruar Maliar. “Ka beteja të ashpra, pozicionet e të dyja palëve ndryshojnë dinamikisht disa herë në ditë”.

Maliar tha gjithashtu se të dy ushtritë po godasin njëra-tjetrën rreth qytetit të rrënuar të Bakhmutit, por se forcat ukrainase po “ecin gradualisht përpara” përgjatë krahut të tij jugor.

Ajo shtoi se trupat e Kievit po mbronin gjithashtu sulmet ruse pranë Avdiivka dhe Maryinka, shkruan Reuters, transmeton Klankosova.tv.

Luftimet në Ukrainën lindore janë intensifikuar pasi forcat ukrainase dhe ruse u përleshën në të paktën tre zona në frontin lindor, tha të dielën një zyrtar i lartë ukrainas i mbrojtjes.

Kievi nisi një kundërofensivë të shumëpritur për të rimarrë territorin e pushtuar nga Rusia muajin e kaluar dhe ka marrë një pjesë të territorit në lindje dhe jug.

Zëvendësministrja e Mbrojtjes, Hanna Maliar, tha në Telegram se forcat ruse kanë sulmuar në drejtim të Kupyansk, në rajonin e Kharkiv, për dy ditë radhazi.

“Ne jemi në mbrojtje”, ka shkruar Maliar. “Ka beteja të ashpra, pozicionet e të dyja palëve ndryshojnë dinamikisht disa herë në ditë”.

Maliar tha gjithashtu se të dy ushtritë po godasin njëra-tjetrën rreth qytetit të rrënuar të Bakhmutit, por se forcat ukrainase po “ecin gradualisht përpara” përgjatë krahut të tij jugor.

Ajo shtoi se trupat e Kievit po mbronin gjithashtu sulmet ruse pranë Avdiivka dhe Maryinka, shkruan Reuters.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera