Sport

UEFA me ndryshime, kaq para do të fitojnë klubet për pjesëmarrje në garat evropiane

Autori: Gazeta inFokus 17:53 | 30 April 2021

Shtëpia më e madhe e futbollit në Evropë, UEFA, ka marrë një vendim në të mirë të klubeve, shkruan Gazeta inFokus.

Të gjitha skuadrat të cilat do të marrin pjesë në Ligën e Kampionëve dhe Ligën e Evropës, do të shpërblehen me më shumë para se viteve të mëparshme.

Ky vendim ka ardhur pas problemeve të shumta financiare që pandemia u ka shkaktuar ekipeve.

Deri me tani skuadrat për përfituar 240 mijë euro për pjesëmarrje dhe 260 mijë për titull, gjithsej 500 mije euro.

Kjo shumë është rritur për 10 mijë euro.

Për raundin e dytë, shpërblimi të jetë 100 mijë euro për pjesëmarrjen në të dhe 350 mijë euro si shpërblim në momentin që eliminohet nga ky kompeticion. Në total, ekipi në këtë rast merr 200 mijë euro (për pjesëmarrjen në dy raundet e para) dhe 350 mijë euro në momentin e eliminimit. Pra në total, 550 mijë euro, 50 mijë euro më tepër sesa një ekip që ka luajtur dy raunde në Ligën e Evropës deri vitin e kaluar./Gazeta inFokus/

Të tjera