Lajme

“U sulmova nga policia fetare”, Valon Syla: Çka po ju vjen rëndë që i kallëzojë veturat e imamëve?

Autori: Gazeta inFokus 16:39 | 13 April 2023

Gazetari Valon Syla thotë se ai ka shkruar dhe ka folur për luksin e disa imamëve në ditën që u sulmua dhe beson se sulmi ndaj tij lidhet me këtë. Megjithatë, ai thekson se në Republikën e Kosovës, ku shteti ka bazë lirinë e garantuar me Kushtetutë dhe jo Sheriatin, ai do të flasë dhe do t’i japë kritikat e tij.

Derisa po rrëfente ngjarjen e të martës mbrëma në Pressing, gazetari Valon Syla e kuptoi se janë arrestuar tre të dyshuarit për sulm ndaj tij. Njoftimin e dha ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla. Më vonë një medium publikoi emrat e tre të arrestuarve për rrahjen e Sylës para një lokali në Prishtinë.

Por, gazetari ishte i sigurt se sulmi ndaj tij ishte bërë nga “islamikë fanatikë” dhe kishte te bënte me postimet që ai i ka pasur gjatë të njëjtës ditë për “luksin” e Bashkësisë Islame të Kosovës dhe imamin e Prizrenit, Mazllam Mazllamin.

-Advertisement-

Syla ka treguar se ka nisur ta komentojë imamin e Prizrenit, Mazllum Mazllumi, kur i ka parë disa video të sjelljes së tij në Facebook. Më vonë thotë se e ka parë që atij i është dhuruar një veturë luksoze.

“E kuptova që po ai hoxha nga xhemati e paska marrë një Mercedes, në kohën e Ramazanit, po ia jep Naim Tërnava, mu më bëri të reagojë. A jeni ju hoxhallarë, apo jeni shoë-biznesmenë”, ka thënë Syla.

Ai thotë se më pas shkroi në Facebook për këtë imam dhe publikoi dy video, të cilat i shoqëroi me humor.

“Ramazani është një muaj i shenjtë për Islamin, ku duhet të tregohet modestia, mirëkuptimi, ndalen sharjet, ndalet dhuna. Por, çfarë po ndodhë? Po marrin Mercedes dhe po i rrehin gazetarët rrugës. Cfarë është kjo? Polici fetare. Çfarë qenka tendenca e tyre?”

Më tej, Syla ka treguar se si rrodhi ngjarja të martën mbrëma, kur ai u largua nga studiot e emisionit “Pressing”,  për të shkuar në një restorant në Breg të Diellit, në Prishtinë. Thotë që gjatë rrugës ta kenë vërejtur se një veturë po u qëndronte afër, por që kanë menduar se është një prej kolegëve të tjerë, me të cilin do të shkonin në restorant.

Pohon se ka parë njërin prej sulmuesve dhe thotë se do të mund ta identifikonte, por që nuk e njihte si fytyrë.

“Mu ka afru një njeri, një djalë, ndoshta afër 30-tave, ndoshta 27 vje, ndoshta 29, nuk e di dhe më thotë ‘a bën veç pak këtu’. Si e kam parë që ka mjekër, e dita që kanë dal euforikisht për diçka”, tha Syla.

Më tej, ai rrëfeu se si ndodhi i gjithë sulmi dhe si ikën sulmuesit pas disa goditjeve që i bënë.

Syla thotë të jetë angazhuar një polici fetare, për të mos ta lënë të flasë rreth imamëve.

“A jemi ne vend me Sheriat, a jemi në Arabinë Saudite, apo jemi në Republikën e Kosovës, e lirë me Kushtetutë. Çka po iu vjen rëndë që ua kallxojë veturat e hoxhallarëve, që i kanë më të mirë se presidentët e Kolumbisë. Çka nëse ata hoxhallarë, derisa ishte lufta në Siri, ishin komplet të organizuar në krime terroriste. E tash po shpërblehen para pensionimit e ne po bëhemi që nuk po dimë asgjë. Ku i morën ato para”, tha Syla.

Megjithatë, gazetari thotë se beson që në këtë rast, sulmi ndaj tij mund të ketë qenë “aversion i rastit”, që kanë parë postimet e tij në Facebook atë ditë.

Bashkësia Islame e Kosovës nuk ka reaguar për sulmin ndaj Sylës. Gazetari beson se Myftiu Naim Tërnava nuk reagon, sepse kalkulon për të mos e humbur përkrahjen e grupeve më ekstremiste brenda komunitetit islamik.

“Z. Naim Tërnava, kur e ka shpalosur Mercedesin Mazllumit në Prizren, e ka bërë me diplomaci, që t’i afrojë këto grupet që janë më ekstremiste se i duhen për zgjedhje të bëhet edhe njëherë Myfti”, tha Syla.

 

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Studio MASTER në UNI, Merr Diplomë dhe lejeqëndrim t’përhershëm në GJERMANI

Të tjera