Rajoni dhe Bota

Turqia përgatitet për luftë, nxjerr hartën për rrethimin e Greqisë

Autori: Gazeta inFokus 10:47 | 16 September 2020

Turqia duket e vendosur për qëllimet e saj në Egjeun Lindor.  Mediat turke shkruajnë se Turqia ka hapur “Kartën e Lozanës” duke i kërkuar me forcë Greqisë që të demilitarizojë ishujt përballë brigjeve turke.

Fokusi është tek ishujt Chios dhe Kastelorizo. Mediat turke publikuan pamje të gjeneralëve grekë duke vizituar bazën ushtarake në Chios, edhe pse sipas marrëveshjes së Lozanës ky ishull bashkë me të tjerë përballë brigjeve turke duhej të ishte i demilitarizuar.

Tensionet arrijnë kulmin/ Turqia paralajmëron luftë, nxjerr

Madje, media turke shkruan duke iu referuar autoriteteve ushtarake vendase se në tavolinë është edhe opsioni i rrethimit të ishujve për të detyruar Greqinë që t’i demilitarizojë.

Tensionet arrijnë kulmin/ Turqia paralajmëron luftë, nxjerr

Të tjera