Lajme

Turqi/ Mbi 30.000 të infektuar, numri më i lartë nga tetori

Autori: Gazeta inFokus 07:56 | 29 December 2021

Numri ditor i rasteve me koronavirus në Turqi ka kaluar sot 30 mijë, për herë të parë që nga 19 tetori dhe ministri i Shëndetësisë Fahretin Koca paralajmëroi një rritje të numrit të rasteve për shkak të variantit omicron.

Turqia ka regjistruar sot 32.176 të infektuar dhe 184 të vdekur si pasojë e virusit, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

“Sjellja e numrit të rasteve në nivelin e 20.000 javëve të fundit ishte një arritje serioze. Për shkak të përhapjes së shpejtë të variantit omicron, shihet se tani po hyjmë në një trend të rritjes”, shkroi Koca në Twitter, duke u kërkuar bashkatdhetarëve të tij që të vaksinohen, transmeton Reuters.

Etiketa:

Të tjera