Lajme

Trump e “arsyeton” vrasjen e Soleimanit

Autori: Gazeta inFokus 22:35 | 10 January 2020

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka thënë se ish gjenerali iranian, Qassem Soleimani kishte në plan të sulmonte katër ambasada amerikane.

“Ai po planifikonte sulme të reja dhe cak ishin ambasadat tona – jo vetëm ajo në Baghdad”, ka thënë Trump gjatë një tubimi në Ohio.

“Por ne arritëm ta ndalim atë. Vepruam shumë shpejt dhe e ndalëm”.

Trump nuk ka treguar se cilat kanë qenë ambasadat që Soleimani planifikonte t’i sulmonte para se të vritej përmes një sulmi nga ajri.

Të tjera