Lajme

Tre lloje të COVID-it të identifikuar me simptoma të ndryshme

Autori: Gazeta inFokus 06:50 | 04 August 2022

Duket se ekzistojnë tre lloje të ndryshme të COVID-it të gjatë, secila me simptomat e veta, kanë zbuluar studiuesit.

Një grup përjeton simptoma neurologjike duke përfshirë lodhjen, mjegullën e trurit dhe dhimbjen e kokës, të cilat më shpesh prekin ata që kontraktuan virusin kur variantet Alfa dhe Delta ishin më të përhapura, sipas ekspertëve në King’s College London.

Një grup i dytë vuan nga probleme të frymëmarrjes, duke përfshirë dhimbje gjoksi dhe gulçim të rëndë, të cilat mund të tregojnë dëmtim të mushkërive.

Këto simptoma ishin të zakonshme tek ata të infektuar gjatë valës së parë të pandemisë.

Grupi i fundit po përballet me një sërë simptomash, duke përfshirë rrahjet e zemrës, dhimbjen dhe dhimbjen e muskujve dhe ndryshimet në lëkurë dhe flokë.

Dy milionë njerëz në Mbretërinë e Bashkuar vlerësohet se vuajnë nga COVID -i për një kohë të gjatë , raportoi Zyra për Statistikat Kombëtare (ONS) në qershor, bazuar në vetë-raportimet nga një kampion përfaqësues.

Të tjera