Kulturë

Tragjedia në Shqipëri përmes vargjeve të Bujar Gashit

Autori: Gazeta inFokus 12:36 | 29 November 2019

Ngjarja tragjike e mëngjesit të se martës, i cili la afro 50 persona të vdekur, ka prekur pothuajse çdo zemër shqiptari.

Për këtë katastrofe që goditi Shqipërinë kanë filluar të thuren shumë poezi.

Fotografi i njohur kosovar, Bujar Gashi, i cili është edhe nip i rapsodëve Bijtë e Sefës, përmes vargjeve të tij  ka shkruar edhe për  një anë tjetër të këtij realiteti të hidhur.

Sa dallge deti te zgjuan Sa e sa, ty s’te arritën Sa lumenje ne zemer tu futen….q’te sollen por s’te perkulen, është vargu i parë i kësaj poezi.

Më poshtë Gazeta inFokus ju sjellë të plotë këtë poezi./Gazeta inFokus/

 

Se malet ke mburoje Shqiperi

Me gure dhe me lisa

Se per ty shkrihen e digjen

….per ty, per ty Shqiperi

 

Shqiperi nuk kam me lote

Mu hargjuan ata qe kisha

tashme do ishte thare

…..sikur dhe Drinin ne sy ta kisha

 

Shqiperi zemra me rrahe.

 

Bujar Gashi,

Prishtine.

Të tjera