Kuzhina

Tortë bingo me banana

Autori: Gazeta inFokus 15:31 | 16 May 2017

Përbërësit

6 vezë
6 luge sheqer
6 luge arra të bluara
2 luge kakao
2 luge miell
1 pluhur për pjekje
300 gr biskota të bluara
200 ml lëng portokalli
250 gr margarin
1 l qumësht
12 luge sheqer
vanilje puding
250 gr margarin
100 gr çokollatë per zierje
jaffa biskota (4 paketime te vogla)
6 banana
2 qese Krem pana (shllag) te pergaditura sipas udhezimeve ne qeske
200 gr çokollatë per glazure

Hapat

1
Perzijme vezet,sheqerin,arrat e bluara,kakaon,miellin e perzier me pluhurin per pjekje.

2
Masa qitet ne kallep 25×35 te mbuluar me leter per pjekje dhe piqet ne 180 grade per 20 minuta.

3
Perzijme biskotat e bluara me lengun e portokallit,shtojme margarinen e shkrire dhe qesim mbi pandispanjen e pjekur dhe te ftohur.

4
Per krmein e dyte qesim qumeshtin te vloje em sheqerin kurse ne pak qumesht te ftohet tretim pluhurin e pudingave dhe me pas shtojem tek qumeshti qe vlon.

5
Perziejme derisa te trashet pudinga dhe largojme nga zjarri.

6
Pasi te ftohet pudinga shtojme margarine e rrahur ne mase kremoze me pare dhe perziejme derisa te homogjenizohet kremi.

7
Kremin e pudinges e ndajme en dy pjese dhe ne njeren pjese qesim 100 gr cokollate te shkrire,kurse pjesen tjeter te kremit e leme te verdhe ashtu sic eshte.

8
Ne nje tabak qesim shtresen e pandispanjes,pastaj shtresen em biskota,pastaj nje shtrese me jafa biskota te njomura me pare ne leng portokalli.

9
Me pas vjen kremi I verdh nga pudinga,pastaj bananet e prera per se gjati pergjysem,pastaj kremi nga pudinga ne te cilin kemi shtuar dhe cokollaten e shkrire.

10
Pastaj shtojme krem panen e pergaditur sippas udhezimeve ne qeske,dhe krejt ne fund glazuren me 200 gr cokollate te shkrire mbi avull.

11
Torten e leme te ftohet mire dhe servojme ne pjese sipas deshires.

Etiketa:
Intervistë me Prof. Dr. Vasil Iliev – Prolapsi i organeve gjenitale tek gratë

Të tjera