Lajme

Thaçi: Njohja reciproke mes Kosovës dhe Serbisë duhet të jetë pikë e parë e marrëveshjes

Autori: Gazeta inFokus 11:41 | 14 October 2020

Njohja reciproke ndërmjet Kosovës dhe Serbisë duhet të jetë pikë e parë e marrëveshjes përfundimtare.

Kështu është shprehur, Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, shkruan Gazeta Infokus.

Sipas tij vetëm një e tillë garanton stabilitet në rajon.

“Njohja reciprokë duhet te jete pika e marrë e marrëveshjes përfundimtarë. Siç do të jete , vetëm njohja reciproke, mund të jetë mundësi e mire, dhe është mundësia e vetëm që garanton stabilitet në Bllakan, dhe garanton te ardhmen Evropian edhe Kosovës edhe Serbisë”, ka thënë ai.

Thaçi poashtu edhe një herë ka kërkuar që të bëhet liberalizmin i vizova për Kosovën.

Ku sipas tij vendi ka përmbushur të gjitha standardet për të gëzuar liberalizimin e vizave./Gazeta Infokus/

Të tjera