Lajme

Të shtënat e para në Vatikan pas 40 vitesh, protagonist një shqiptar

Autori: Gazeta inFokus 20:04 | 19 June 2022

Karabinierët italianë kanë qëlluar sot drejt gomave të një automjeti, drejtuesi i të cilit nuk ka dashur të ndalojë, por ka thyer rrethojat e policisë në rrugën Pali VI.

Sapo roja papale dëgjoi të shtëna, ata mbyllën hyrjen e Pallatit të Zyrës së Shenjtë, në sheshin me të njëjtin emër, ku ndodhet Kongregacioni për Doktrinën e Besimit.

Është pjesa e Romës ku nuk është gjuajtur asnjë armë zjarri gjatë Luftës së Dytë Botërore apo më vonë, përveç 13 majit fatkeq 1981.

Rruga Pali VI të çon nga ana e jashtme perëndimore e kolonadave të Berninit nga sheshi Pius XII në sheshin Shën Uffizi. Është territor italian, ndërsa brenda kolonadës është sheshi i Shën Pjetrit në Vatikan, nën juridiksionin policor dhe gjyqësor të Shtetit të Qytetit të Vatikanit.

Xhandarmëria Papale dhe Policia e Shtetit Italian, si dhe Karabinierët, po punojnë ngushtë së bashku për të garantuar sigurinë në këtë pikë nevralgjike, ku vijnë turistët dhe pelegrinët dhe ku Papa mban audiencën e tij të zakonshme të Përgjithshme të mërkurave.

Karabinierët tentuan të ndalonin një BMW që kalonte aty pranë. Përkundrazi, shoferi ka shtuar në maksimum gazin, duke anashkaluar karabinierët duke prishur disa nga rrethojat e lëvizshme që rregullojnë qarkullimin e këmbësorëve dhe makinave.

Kjo u pasua nga një xhirim dhe një ndjekje si në filma nëpër Romë. Karabinierët qëlluan drejt gomave, por nuk e çaktivizuan makinën në arrati. Ajo u bllokua pak më tej, por drejtuesi i mjetit nuk ka lejuar të kapet derisa ka rënë pa ndjenja. U mësua se autori i arrestuar ishte një 39-vjeçar shqiptar.

Nuk dihen ende motivet e sjelljes së tij, por vendosja e një mase sigurie rreth Vatikanit është e menjëhershme, sipas protokollit të mëparshëm, megjithëse duket se objektivi i sjelljes kriminale nuk ka qenë Selia e Shenjtë apo shteti i saj.

Të tjera