Fokus

“Të mjerët ata për shpirtin e tyre”, hoxhë Krasniqi flet për myslimanët që nuk agjërojnë Ramazanin

Autori: Gazeta inFokus 11:15 | 26 April 2022

Hoxhë, Shefqet Krasniqi në Doktor Plus që është prodhim i Gazetës Infokus ka thënë se në parim agjërimi është obligativ për çdo mysliman.

Ani pse në këto raste ka përjashtime qoftë për shkak të shëndetit apo edhe disa arsye të tjera të caktuara.

E për ata që nuk kanë probleme shëndetësore, nuk janë për rrugë apo udhëtime por vendosin të mos agjërojnë ky është mesazhi që Hoxhë Krasniqi ka për ta.

“Ata te mjerët ata te mjerët, te mjerët ata të mjerët për shpirtin e vet, e te mjerët ata te mjerët kur te iu vjen melaqja  e vdekjes, e te mjerët ata te mjerët ne natën e varrit, e te mjerët ata te mjerët kur te dalin para Zotit, kuku për ata I cili ka mundësi me agjeru e nuk agjëron, i mjeri ai i mjeri i mjeri ai i mjeri për shpirtin e vet nëse vdes pa u pendu çka ka me gjet ata, thuj ndryshe me dite ai çka hup me dite ai çka hup me ni dite agjërim me prish me qellim apo pa dashje sdu me agjëru sot  një dite me dite çka hup nuk e kish marre gjumi jo me dite po me jave e me muj, dhe ish bo vet I 70ti qysh une e prisha pa arsye, qysh nuk agjërova sot kur mujta me agjërua, e lere ma me kalu një muaj Ramazan, mos mu lodh mos ma i tha buzët për Allahun…”

Për më shumë ndiqni intervistën në vazhdim./Gazeta Infokus/

Të tjera