Lajme

Syla: Hashimi jepke pare për Bob Dole, Frank Wisner e Ischinger, e këta hajnat po i ndajnë mes vete

Autori: Gazeta inFokus 22:39 | 21 November 2023

Gazetari dhe analisti Valon Syla ka reaguar lidhur me pagën prej 7500 euro të këshilltarit të angazhuar nga Ministria e Jashtme Gani Jakupit.

Syla ka bërë një krahasim mes kohës kur ka qeverisur Ish presidenti Hashim Thaqi dhe me kohën e pushtetit të Qeverisë Kurti.

“Qysh po gjejne bre qikjo qeveri pare me i pagu qindra mija euro konsulenca shoket e shoqet e Albinit, Donikes, Glaukut, Luan Dalipit, e spo ka pate për policet ne veri qe po lypin sado pak nje rritje modeste te rrogave.

-Advertisement-

Pra mut e kane ba. Hashimi nime jepke per konsulenta po e ka pas Bob Dole, Frank Wisner, Wolfgang Ischinger, e kta hajnat po i ndajne ne mes vehte. Qata kena sanksione hala. Qata diplomacia eshte shkaterru. Krejt keto jane deshmi”, ka shkruar Syla.

Postimi i plotë:

Gani Jakupi, nje vizatues i karikaturave qe nuk njihet për nej ekspertize ne diplomaci apo marredhenie me publik, koka tu marr rroge 90,000 euro ne vjet prej qeverise Kurti si keshilltar i ministrise se jashtme. Pra paguhet ma shume se ambasadorat. Nuk kam naj problem Kosova me marre konsulente t’mire e t’shtrejte, por jane 3 probleme kriminale ktu:

1. Si ne Amerike ashtu edhe ne Bruksel, Ministria e Jashtme po merr konsulente shoket dhe shoqer e Donika Gervalles, pra shqiptare me eksperience kurrfare por me lidhje gjithfare me Vetevendosje.

2. Gani Jakupi koxha ka ofendu neper rrjete sociale qeveritare tu i qujt hajna por kurr s’ka tregu qe eshte nepunes I qeverise. Kjo eshte joetike. Skoka kane aktivist idealist I Kurtit po haveri po merrka rroge 7500 euro ne muj hej!

3. Qysh po gjejne bre qikjo qeveri pare me i pagu qindra mija euro konsulenca shoket e shoqet e Albinit, Donikes, Glaukut, Luan Dalipit, e spo ka pate për policet ne veri qe po lypin sado pak nje rritje modeste te rrogave.

Pra mut e kane ba. Hashimi nime jepke per konsulenta po e ka pas Bob Dole, Frank Wisner, Wolfgang Ischinger, e kta hajnat po i ndajne ne mes vehte. Qata kena sanksione hala. Qata diplomacia eshte shkaterru. Krejt keto jane deshmiAnëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Universiteti me i madh publik në SHBA në partneritet me Kolegjin Universum

Të tjera