Sport

Superkompjuteri parashikon pjesën e mbetur të “Euro 2020”, zhgënjyese për Anglinë

Autori: Gazeta inFokus 18:09 | 06 July 2021

Një super kompjuter ka parashikuar që Anglia do të kalojë në finalen e Euro 2020 – por të humbasë nga Italia në Wembley.

Skuadra e Gareth Southgate do të ndeshet me Danimarkën në një përplasje gjysmëfinale të mërkurën pasi mundi Ukrainën 4-0.

Nëse ata ia dalin t’i mposhtin danezët, do të jetë një nga Spanja ose Italia që pret në finale të dielën në mbrëmje.

Stats Perform i ka dhënë Italisë një shans 39.8% për të fituar turneun pas një paraqitje të fortë këtë verë.

Anglia është favoritja e dytë për të fituar turneun me 29.4% dhe ata ende nuk kanë pësuar gol.

Spanja ka një 22.4% pasi ka marrë kohën e saj për të arritur top formën, pas incidentit shokues me Christian Eriksen.

Danimarka aktualisht është e jashtëzakonshme me një shans prej 8.4% që ta fitojë trofeun.

Të tjera