Lajme

Super-vullkani i Italisë pranë shpërthimit? Ekspertët paralajmërojnë ngjarje ‘ogurzeza’

Autori: Gazeta inFokus 10:51 | 16 May 2017

Campi Flegrei është një super-vullkan që ndodhet jashtë periferisë perëndimore të Napolit.

Shpërthim tij  i fundit  në vitin 1538, ndoqi një sërë shpërthimesh të vogla, dhe ishte një nga fatkeqësitë natyrore më të rënda që ka goditur Italinë fqinje.

Megjithatë ekspertet kanë ngritur alarmin se  vullkan ka qenë rregullisht duke ‘vluar’ dhe duke shkaktuat tërmete të vogla që nga viti 1950.

Ata shprehen të shqetësuar për faktin se vullkani famëkeq ka krijuar një kore të ngjashme me shpërthimin e 1538-ës, dhe  paralajmërojnë se Campi Flegrei është në një “fazë kritike”, raporton “Daily Mail”.

Sipas ekspertëve, në qoftë se si do të shpërthejë,  do të vërë në rrezik 360.000 njerëzit që jetojnë në Caldera dhe Napoli.

Ofertë marramendëse nga Sharr Travel, me 75 euro vizitoni Vlorën, Tiranën e Beratin

Të tjera