Lajme

Stoltenberg në Beograd: Asociacioni është çelësi për normalizimin e raporteve Kosovë-Serbi

Autori: Gazeta inFokus 10:47 | 21 November 2023

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha nga Serbia se themelimi i Asociacionit të Komunave me shumicë serbe është çelësi për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit.

Në një konferencë të përbashkët me presidentin serb Aleksandar Vuçiq, ai i bëri thirrje të dyja vendeve që të vazhdojnë dialogun, sepse, siç theksoi, kjo është e vetmja rrugë drejt paqes.

“Ne diskutuam gjithashtu tensionet në veri të Kosovës dhe rëndësinë e misionit paqeruajtës të KFOR-it, i cili garanton sigurinë për dy dekada. Ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë në mënyrë të paanshme dhe brenda mandatit. Anëtarët e KFOR-it kanë pësuar sulme, kemi parë trazira në shtator. Autorët duhet të sillen para drejtësisë”, tha Stoltenberg.

-Advertisement-Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Etiketa:
Stone Castle Vineyards & Winery Fituese e çmimeve të shumta në USA Spirits & Wine Ratings 2023

Të tjera