Lajme

Stefanoviq: “Vuçiqi do ta mbrojë Kosovën”

Autori: Gazeta inFokus 11:26 | 05 October 2022

Ministri i Mbrojtjes së Serbisë, Nebojsha Stefanoviq tha sot se Serbia e udhëhequr nga Aleksandar Vuçiq do të ketë sukses në mbrojtjen e Kosovës.

“Disa autorë të proklamatave për mbrojtjen e Kosovës e kanë bërë gati profesionalisht për dekada. Disa prej tyre, me sa duket, nuk dinë se çfarë bëjnë dhe mendojnë se janë OJQ dhe iniciatorë të peticioneve, ndërsa në fakt janë politikanë dhe deputetë. Të tretët janë me të vërtetë nga disa OJQ ose janë intelektualë “të lirë”, por do të donin të ishin në një lloj qeverie, mundësisht të komandonin ushtrinë dhe policinë. Të gjithë së bashku, sado që përpiqen të jenë ndryshe, duan vetëm një gjë. Kjo nuk është Kosova si pjesë e Serbisë, as nuk korrigjon një padrejtësi historike, dëshira e tyre është thjesht politike, për të rrëzuar Aleksandar Vuçiqin”, tha ai, raporton Tanjug.

Të tjera