Lajme

Sot mund të kryhen evakuime të tjera nga fabrika e çelikut Azovstal

Autori: Gazeta inFokus 09:53 | 06 May 2022

Përpjekje të shumta po tentohen për evakuimin e personave që ndodhen të bllokuar në fabrikën e çelikut Azovstal

Kreu i stafit presidencial Andriy Yermak, e bëri të ditur lajmin por nuk dha detaje pasi nuk ishte e qartë se në çfarë faze ishte përpjekja e re e shpëtimit të qytetarëve të bllokuar në qytetin jugor të Mariupol.

“Faza tjetër e shpëtimit të njerëzve tanë nga Azovstal është duke u zhvilluar për momentin. Informacioni rreth rezultateve do të jepet më vonë,” tha Yermak.

Kjo vjen pasi Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres i tha Këshillit të Sigurimit të enjten se një operacion i tretë ishte duke u zhvilluar për evakuimin e civilëve nga Mariupol dhe Azovstal.

Etiketa:

Të tjera

rel="nofollow"