Lajme

Sot, kjo është gjendja para Kuvendit të Maqedonisë

Autori: Gazeta inFokus 12:37 | 29 April 2017

Rrugëkalimet rreth Kuvendit të Republikës së Maqedonisë të cilat pas trazirave të pardjeshme ishin të bllokuara nga policia, mëngjesin e sotëm janë të hapura për qarkullim.

Rreth ndërtesës së Kuvendit edhe më tej ka ende prani të përforcuar policore.

Në incidentin që ndodhën të enjten në mbrëmje pasi një grup i qytetarëve hynë në Kuvend pas procedurës që e zbatuan LSDM-ja dhe partitë shqiptare për zgjedhje të Talat Xhaferit për kryetar të Kuvendit, siç informon MPB-ja, u lënduan 109 persona, prej të cilëve 83 kanë kërkuar ndihmë mjekësore në klinikat shtetërore, shkruan alsat-m.

Policia për ngjarjet në dhe rreth dhomës ligjvënëse ka arrestuar tetë persona, ndërsa është siguruar edhe video material nga Kuvendi me qëllim të identifikimit të personave të cilët shkaktuan trazira dhe dhunë.

Etiketa:
Agon Gashi në mesin e 100 Liderëve të Rinj Global: Përzgjedhet në gjeneratën e vitit 2023 nga Forumin Ekonomik Botëror…

Të tjera