Lajme

Sondazhet për zgjedhjet presidenciale, ku radhitet Macron

Autori: Gazeta inFokus 22:31 | 07 November 2021

Presidenti francez, Emmanuel Macron do të merrte 25 për qind ose më shumë të votave në raundin e parë të zgjedhjeve nëse votimi do të mbahej sot, sipas një sondazhi të bërë nga Ifop-Fiducial për televizionin LCI dhe Le Figaro.

Politikani i ekstremit të djathtë Eric Zemmour do të fitonte 16.5 deri në 18 për qind të votave në raundin e parë, në varësi të kush tjetër kandidon, në linjë me Marine Le Pen të partisë Rally National me 16 deri në 18 për qind, tregon sondazhi.

Partia e qendrës së djathtë Les Republicains do të zgjedhë kandidatin e saj në zgjedhjet paraprake të dhjetorit, raporton bloomberg.

Xavier Bertrand, kreu i rajonit Hauts de France, është më i larti me 13 për qind, raportoi LCI. Në të majtë, asnjë kandidat nuk arrin 10 për qind në sondazh, me Jean-Luc Melenchon të partisë France Unbowed më të lartat me 8.5 për qind.

Sondazhi tregon se Macron fitoi një shumicë kundër ndonjë prej kandidatëve në raundin e dytë. Raundi i parë i zgjedhjeve zhvillohet më 10 prill, me balotazh dy javë më vonë.

Të tjera