Lajme

Skender Hyseni: Le të shkojnë në zgjedhje Albini dhe Vjosa

Autori: Gazeta inFokus 19:19 | 02 April 2021

Anëtari i Lidhjës Demokratike të Kosovës, Skender Hyseni e ka quajtur shantazh thirrjen e Albin Kurtit që ose të votojnë Vjosa Osmanin për Presidnete ose do të shkojë vendi në zgjedhje.

Hyseni përmes një statusi në llogarinë e tij në facebook ka thënë se kryesia e LDK-së ka qenë shumë zemërgjerë ndaj Kurtit, shkruan Gazeta Infokus.

“ Kryesia e LDK-së me një lehtësi të padurueshme vullnetaroi dhe ia shpalli vazalitetin VV-së së Albinit dhe Vjosës bllanko, në emër të gjoja një “konstruktiviteti” ndaj një subjekti politik, i cili gjatë gjithe jetës së vet politike destrukcionin dhe obstrukcionin i ka pasë parashenja të vetme. Për më tepër, vendimi i pamenduar i kryesisë së LDK-së, pos mospërfillje e votuesëve të saj ishte edhe kapitulim. Këtë lloj poshtërimi LDK-së nuk kanë mundur t’ia bëjnë as kundershtarët më të egër politik të saj. Këtë ‘zemërgjërsi” nuk do ta ketë pritur mbase as Albin Kurti”, ka shkruar ai.

Përderisa ka kërkuar që vendi të shkoj në zgjedhje.

Më poshtë gjeni statsusin e plotë./Gazeta Infokus

 

hantazhi i VV-së dhe këndellja e vonuar e LDK-së, pas poshtërimit dhe mashtrimit që kryesia e saj i bëri këtij subjekti. Kryesia e LDK-së me një lehtësi të padurueshme vullnetaroi dhe ia shpalli vazalitetin VV-së së Albinit dhe Vjosës bllanko, në emër të gjoja një “konstruktiviteti” ndaj një subjekti politik, i cili gjatë gjithe jetës së vet politike destrukcionin dhe obstrukcionin i ka pasë parashenja të vetme. Për më tepër, vendimi i pamenduar i kryesisë së LDK-së, pos mospërfillje e votuesëve të saj ishte edhe kapitulim. Këtë lloj poshtërimi LDK-së nuk kanë mundur t’ia bëjnë as kundershtarët më të egër politik të saj. Këtë ‘zemërgjërsi” nuk do ta ketë pritur mbase as Albin Kurti.
Lexova me kujdes reagimin e LDK-së rreth nismës ligjore të VV-së për zgjedhjet e përgjithshme. Pajtohem me çdo pikê e presje. Është gjëja e duhur, por këndellje e vonuar dhe një përpjekje dëshpruese për të mbuluar gabimet strategjike që bëri javëve të fundit. Vështirë të arsyetohet ky infantilitet politik
LVV po i shantazhon deputetet dhe të gjitha partitë tjera. “Ose votone Vjosën ose po e çojme vendin ne zgjedhje me një ligj të ri dhe i fitojme dy te tretat.”
Albini dhe Vjosa po duam ta kthejnë Kosovën në shtet privat duke sfiduar dhe duke kërrcnuar egërsisht të ardhmen e saj demokratike. Ata duan te dërgojnë vendin në zgjedhje. Mbase ky edhe ka qenë plani që nga e para. Partitë opozitare, të gjitha së bashku, duhet të ngrejnë alarmin, madje edhe duke tërhequr përfaqësuesit e tyre nga KQZ-ja nëse nisma ligjore e VV-së për ndyrhsim e ligjit për zgjedhje votohet .
Le të shkojnë në zgjedhje Albini dhe Vjosa.
Mosveprimi demokratik i partive opozitare, përmes të gjitha formave demokratike të kundërshtimit i bënë ato bashkëfajtore. Më mirë luftë politike, me mjete demokratike sesa dorëzim dhe kapitulim.
Skender Hyseni

Të tjera