Lajme

Siljanovska e Pendarovski në balotazh për president, Osmani del i treti

Autori: Gazeta inFokus 07:21 | 25 April 2024

Në Maqedoninë e Veriut, qytetarët votuan të mërkurën për të zgjedhur presidentin e vendit.

Qendrat e votimit u hapën në orën 7:00 dhe u mbyllën në orën 19:00, ashtu siç ishte planifikuar.

Komisioni shtetëror zgjedhor ka njoftuar se dalja e përgjithshme në zgjedhjet presidenciale në Maqedoni të Veriut ishte 48.46%.

-Advertisement-

Sipas mbi 97% të votave të numëruara, kandidatja e VRMO-DPMNE-së, Gordana Siljanovska–Davkova mori dyfish më shumë vota sesa kundërkandidati i saj maqedonas nga LSDM-ja, Stevo Pendarovski.

Me numërimin e mbi 97% të votave, Siljanovska Dalkoka ka marrë 40.19% të votave, ndërsa Pendarovski 19.99% të votave.

Të dy kandidatët do të përballen sërish me 8 maj, në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale.

Ndërkohë në taborin shqiptar, fitoi Bujar Osmani nga Fronti Evropian ndaj kundërkandidatit të tij shqiptar, Arben Taravari nga koalicioni VLEN.

Osmani doli i treti me radhë për nga numri i votave të përgjithshme me 13.36% të votave.

Të drejtë vote kishin 1.814.317 persona ndërsa 1.713.758 votues ishin të regjistruar për votim në 3.480 vendvotime në tërë Maqedoninë e Veriut

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
UNI – Universum International College sërish pjesë e Panairit të Edukimit, vazhdon të ofroj studime me standarde amerikane

Të tjera