Auto&Tech

Si kurrë më parë, Mercedes-AMG GT Black Series thyen rekordin e Lamborghinit

Autori: Gazeta inFokus 14:39 | 20 November 2020

Muajin e kaluar, Mercedes-AMG GT Seri e Zezë garoi në pistën e famshme të garave, ku u vlerësua pasi vendosi një kohë rekord të saj.

Ndërsa sot, prodhuesi gjerman i automobilave njoftoi se me të vërtetë kishte kapur rekordin e xhiros së makinës së prodhimit në një kohë prej 6 minutave, e 43 sekonda, në pistën e gjatë 20 kilometra.

Mercedes-AMG GT i theu rekordin Lamborghini Aventador SVJ, i cili ishte vetëm 1 minutë e 35 sekonda më i ngadalshëm.

Koha u certifikua në mënyrë të pavarur nga një kompani e quajtur Wige Solutions, e cila siguron kohën, videon dhe shërbime të tjera për industri të ndryshme, përfshirë motorsportet.

Të tjera