Lifestyle

Si është seksi pas martese? 9 gjërat që mësova!

Autori: Gazeta inFokus 14:07 | 27 April 2021

Seksi pas martese mund të jetë ndryshe, por kjo nuk do të thotë se ta shpif. Kur të martoheni, mund të ndiheni sikur keni mësuar gjithçka që do të mësonit ndonjëherë për sèksin. “Pritshmëritë” tuaja për sèksin, për vitin, dekadën dhe me tutje duken shumë të gurta. E vërteta është se, ka të ngjarë se do të përballeni me disa surpriza, të mira dhe jo fort të mira. Ne u kërkuam burrave dhe grave që të tregonin gjërat që nuk dinin ose kuptonin për seksin, derisa u martuan dhe rrëfyen shumë detaje interesante, informon dritare.net

Intimiteti merr një kuptim të ri pasi martoheni!

“Një nga gjërat kryesore që mësova rreth sèksit pasi u martova ishte kuptimi i vërtetë i lidhjes me një person tjetër. Sèksi kaloi nga diçka argëtuese që e shijonim dhe përjetonim në një mënyrë krejt të re komunikimi me gruan time. Kisha një kuptim të ri të intimitetit dhe pasionit. Duke ditur që personi me të cilin bëja sèks ishte me mua për një kohë të gjatë dhe jo vetëm për kënaqësi të çastit, e bëri sèksin shumë më të këndshëm dhe më të pasionuar.”

Seksi i shkurtër dhe i ëmbël nuk është vetëm OK

“Unë kam miq beqarë ose të pamartuar që mburren: “Ne bëmë sèks tri orë natën e kaluar!” Tri orë? Pse? Kush e ka kohën ose energjinë? Ne jemi pro. Ne e dimë se çfarë po bëjmë. Tre deri në 13 minuta dhe jemi mirë! Pastaj hamë diçka dhe shikojmë përsëri Netflix.”

Ju mund të merrni frymë në mëngjes dhe bashkëshorti juaj do të mendojë ende se jeni foshnjë.

“Nuk është e nevojshme të zbukurohem ose të bëhem sèksi gjithmonë. Burri im sillet njësoj, edhe atëherë kur unë jam djersitur, kam veshur bluze, apo të brendshme seksi. Kam parë edhe se jam shumë më e sigurt nën çarçafë. Për shkak se e di që burri im mendon se jam sèksi pavarësisht nga strijat, apo nëse jam pis. Kjo më jep besim për të provuar gjëra të reja dhe për ta shijuar vërtet sèksin!”

Petalet e trëndafilave nuk janë aq romantike sa duken.

“Këtë e mësova natën e parë të martesës. Nëse shkoni në një hotel dhe ata shpërndajnë lule të kuqe mbi shtrat, duhet t’i hiqni petalet nga shtrati para se të bëni sèks. Kur ishim duke bërë sèks, kuptuam se shtrati dukej si një skenë vrasjèje sepse petalet e kuqe kishin ngjyrosur çarçafët e bardhë.”

Duhet të mësohesh, të bësh sèks kur ke fëmijë në shtëpi!

“Kohët e fundit jam martuar sërish dhe burri im ka dy vajza përrallore. Ato janë me ne saktësisht gjysmën e kohës së prindërimit, që do të thotë se ne duhet të mësonim të bënim sèks kur ato ishin me ne ose të hiqnim dorë nga gjysma e jetës sonë sèksuale. Nga të dyja, pa diskutim, zgjodhëm të parën. Në fillim u tmerrova se fëmijët e tij do të vinin në dhomë. Ne u siguruam që dera ishte mbyllur dhe ishim aq të heshtur sa bora e parë. Gjëja e fundit që duan të shohin ato vajza është trupi im i zhveshur, ‘duke u mundur’ me babin. Tani që ia kemi marrë dorën, bëjmë sèks si normalisht dhe vetëm shpresojmë që ato të kenë gjumë të rëndë.

Planifikimi i sèksit mund të bëhet normë.

“Ah, ditët e mira. Kur mund të bënim sèks kur të donim, ku të donim, sa gjatë të donim, si pushimet. Tani është më shumë si një takim pune. A jeni në dispozicion në këtë kohë? Sepse nuk mund ta humbasim atë shfaqje televizive. Si thua për të mërkurën? Jo, kam gjimnastikën dhe është nata e banjës. Fëmijët më në fund janë në gjumë, do të tentojmë tani? ”

Edhe kur sèksi është në rendin e ditës, ju duhet të bëni përpjekje shtesë për të mos vrarë humorin.

“Sapo të martohesh, sèksi nuk është aq spontan sa ishte kur ishit të lidhur apo të fejuar dhe nganjëherë duhet ta planifikosh për më vonë dhe pastaj presioni është që unë të mos them ose të bëj ndonjë budallallëk dhe ta dreqos. Shumicën e kohës nuk flas fare dhe komunikoj vetëm me gjuhën e shenjave ose si trajneri i tretë i bazës në bejsboll.”

Nuk ka asgjë, si gjëja e vërtetë.

“Ju duhet t’u thoni stop “pritshmërive pornografike.” Kur këngëtarët njohin dhe besojnë te njëri-tjetri, ata luajnë një këngë “live në koncert”. Mënyrë më e mirë sesa kur është e regjistruar në një album.”

Të tjera