Lajme

ShSKUK: 14 pacientë në trajtim nga Covid-19

Autori: Gazeta inFokus 11:07 | 27 November 2021

Shërbimi Spitalor, Klinik, Universitar i Kosovës ka njoftuar se në trajtim për Covid-19 janë 14 pacientë.

Në njoftim bëhet e ditur se në QKUK dhe në spitalet e përgjithshme po trajtohen edhe 30 pacientë post-Covid.

Me oksigjeno-terapi janë 14 pacientë, kurse nuk ka pacientë në mjekim intensiv.

Njoftimi i plotë:

Bazuar në raportet e datës 27 nëntor nga klinikat Covid në QKUK, por edhe spitalet e përgjithshme, tërë Shërbimin Spitalor Klinik dhe Universitar të  Kosovës në trajtim janë 14 pacientë  të konfirmuar me Covid-19 pozitivë dhe 30 të tjerë post-covid, pra pasi kanë kaluar Covid-19.

Me oksigjeno-terapi janë 14 pacientë, kurse nuk ka pacientë në mjekim intensiv.

Raporti sipas klinikave dhe spitaleve të përgjithshme

Klinika Infektive, 6 pacientë

Klinika e Pulmologjisë, 26 pacientë, post-covid

Mjekim Intensiv në Klinikë Infektive, nuk ka pacientë

Spitali i Gjakovës, 5 pacientë

Spitali i Pejës, 6 pacientë

Spitali i Ferizajt, 1  pacient

Të tjera