Lajme

Shqipëria sot ndër më të nxehtat në Evropë, kaq shkuan temperaturat

Autori: Gazeta inFokus 19:53 | 25 July 2022

Temperaturat kanë kulmuar sot në Shqipëri duke arritur deri në 39 gradë Celsius.

Siç tregojnë imazhet satelitore, shifra 39 është regjistruar në veriperëndim, qendër dhe jug të vendit.

Në ndonjë rajon tjetër mund të ketë qenë edhe më nxehtë, por këto janë shifrat zyrtare nga disa stacione meteorologjike të publikuara nga Meteociel.

Më nxehtë se në Shqipëri sot ishte vetëm në Spanjën e super-përvëluar dhe Afrikën Veriore.

Në Kosovë po ashtu po mbanë mot mjaft i nxehtë, por fronti i ditës së kaluar ka freskuar pak a shumë ajrin e “sertë” afrikan. /MeteoBallkan

Të tjera