Lajme

Shqipëria goditet prapë nga tërmeti

Autori: Gazeta inFokus 12:05 | 28 November 2019

Një lëkundje tjetër e fuqishme  prej 5.1 ballë ka goditur Durrësin enjten e 28 nëntorit, shkruan gazeta inFokus.

Epiqendra e tërmetit ishte prapë në Detin Adriatik, duke bërë kështu që në pallatet dhe ndërtesat e dëmtuara, të  rritet rreziku i shembjes.

Rikujtojmë se vetëm gjatë 24 orëshit të fundit, Shqipëria është goditur rreth 55 herë nga tërmetet, raporton gazeta inFokus.

Ndërsa, tërmeti më i rrezikshëm dhe më dëmet më të mëdha ishte ai i 26 nëntorit i orës 03:55 të mëngjesit me magnitudë 6.3.

41 viktima janë shkaktuar si pasojë e tërmeteve, e numri i të lënduarve ka arritur mbi 700.

Ekipet e kërkim-shpëtimit dhe forca tjera të specializuara po vazhdojnë ënde gërmimet nën rrënojat e shkaktuara nga tërmeti./Gazeta inFokus/

 

 

 

Të tjera