Lajme

Shkon në 288 numri i viktimave nga aksidenti tragjik në Indi 

Autori: Gazeta inFokus 20:18 | 03 June 2023

Të paktën 288 persona mbetën të vdekur nga aksidentimi i dy trenave në Oshida të Indisë. Nga përplasja ku mjetet e transportit dolën nga shinat, rreth 900 persona mbetën të plagosur.

Afro 200 nga ta në gjendje të rëndë u transferuan në spitale të specializuara në qytete të tjera në Odisha, e po aq u liruan, pasi morën trajtim mjekësor.

Këtë aksident ndër më vdekjeprurësit në shtetin aziatik në dekada, kryeministri Narendra Modi e quajti çështje serioze e shumë shqetësuese për Qeverinë.

Derisa një komitet i nivelit të lartë dhe komisionari i sigurisë hekurudhore u njoftua se kanë nisur hetimet për shkaktarët e aksidentit. Po ashtu u bë e ditur se autoritetet do të fillojnë të heqin rrënojat për të riparuar binarët dhe për të rifilluar funksionimin e trenit.Anëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

E premtja me plot bereqet – KULMI I ZBRITJEVE në Viva Fresh!

Të tjera