Shëndetësi

Shikoni më pak televizor për të parandaluar çmendurinë

Autori: Gazeta inFokus 09:16 | 19 September 2017

Sëmundja e Alzheimerit me të vërtetë mund të shmanget duke ndjekur një mënyrë jetese të shëndetshme – edhe nëse jeni gati të arrini, studimi më i madh i këtij lloji ka zbuluar.

Ushtrimi, monitorimi i presionit të gjakut dhe shikimi i më pak i televizorit janë tre faktorët kryesorë që do të ndihmojnë në ndërtimin e elasticitetit të trurit dhe mbajtjen e sëmundjes larg, transmeton Klan Kosova.

Hulumtuesit në Universitetin e Californias në Irvine filluan mbi 90 studime në 2003. Testet u kryen në 1.700 pjesëmarrës çdo gjashtë muaj për të monitoruar aftësinë e tyre njohëse. Disa hulumtime mortore janë kryer pas vdekjes së tyre.

-Advertisement-

Çuditërisht, gjysma e pacientëve pa demence kishin pllaka truri të dukshme – të cilat çuan në humbje të kujtesës dhe çmenduri – kur vdiqën.

Ndërkohë gjysma e pacientëve të demencës ka zhvilluar simptoma të humbjes së kujtesës – edhe pa pasur këto ndërhyrje në trurin e tyre.

Megjithatë një grup tjetër për shembull ushtruan më shumë dhe panë më pak televizorit, dhe patën rezultate pozitive në luftimin e demencias.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Intervistë: Dr. Gorazd Konjanovski – Klinika Zhan Mitrev ka luajtur një rol kyç në vendosjen e themeleve në kardiokirurgji dhe…

Të tjera