Lajme

Shifra të larta të te infektuarave me koronavirus në Kosovë

Autori: Gazeta inFokus 15:03 | 22 February 2021

Edhe 260 persona janë infektuar nga koronavirusi në Kosovë.

Kështu ka bërë të ditur IKSHPK-ja përmes raportit të fundit, shkruan Gazeta Infokus.

Derisa 190 janë shëruar në 24 orët e fundit.

“Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.104 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 260 raste pozitive”, thuhet në raport.

Po ashtu nga kronavirusi 3 persona kanë humbur jetën.

. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Fushë-Kosovë 1 rast (61vjeç), Gjakovë 1 rast (84 vjeç), Prizren 1 rast (68 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 66.640 raste nga 289.004 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.575 raste të vdekjes./Gazeta Infokus/

Të tjera