Lajme

Shërbimet ruse të sigurisë bastisin rezidencën luksoze të Prigozhinit, gjenden paruke, armë dhe shufra ari

Autori: Gazeta inFokus 12:00 | 06 July 2023

Shërbimet ruse të sigurisë (FSB) bastisën pallatin e Shën Petersburgut të kreut të Grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin.

Sipas raporteve, FSB thotë se gjeti armë, municione, shufra ari, një aligator të balsamosur dhe një dollap plot me paruke në rezidencën luksoze që lideri Prigozhin u detyrua të lironte pas përpjekjes së dështuar të grushtit të shtetit të muajit të kaluar.

Gazeta pro-Kremlinit Izvestia publikoi dje foto dhe video të bastisjes, ku u gjetën gjithashtu pasaporta false dhe një fotografi me kornizë që dyshohet se tregonte kokat e prera të armiqve të Prigozhin.

-Advertisement-

Diku tjetër në rezidencën luksoze, kishte një piano, si dhe një zonë spa dhe sauna dhe një pishinë të brendshme private.

Në dhomën e pishinës u gjet një gozhdë e madhe e shënuar “për përdorim në negociata të rëndësishme”.

Vila kishte gjithashtu një dhomë lutjesh, e cila ishte zbukuruar me shumë ikona fetare nga Kisha Ortodokse Ruse.

Janë gjetur gjithashtu sasi të mëdha parash në monedha të ndryshme si dhe një uniformë ushtarake e mbushur me rreth dy duzina medalje.

Prigozhin ka qenë në Bjellorusi që nga 24 qershori, pasi udhëhoqi një rebelim anti-Kremlin që dërgoi mercenarët e Wagner të marshonin drejt Moskës.

Presidenti i Bjellorusisë, Alexander Lukashenko, ndërmjetësoi marrëveshjen, e cila parashikonte që Prigozhin të largohej nga Rusia. Një numër i madh luftëtarësh Wagner u zhytën në ushtrinë ruse si pjesë e marrëveshjes për t’i dhënë fund krizës.

Prigozhin nuk është parë që nga mbërritja në Bjellorusi, por lëshoi ​​një deklaratë duke shpjeguar pse ai filloi “marshimin e tij për drejtësi”. “Ne e filluam marshimin tonë për shkak të një padrejtësie,” tha ai.

Duke shpjeguar pse u ndal, Prigozhin tha se nuk donte që gjaku rus të derdhej dhe këmbënguli se nuk kishte ndërmend të përmbyste qeverinë.

Ai shtoi: “Ne kemi treguar nivelin e organizimit që duhet të përmbushë një ushtri”.

Duke përshkruar momentin kur vendosi të urdhëronte luftëtarët e tij të ndalonin përparimin e tyre drejt Moskës, Prigozhin tha: Ne menduam se demonstrimi i asaj që do të bënim ishte i mjaftueshëm. Dhe vendimi ynë për t’u kthyer u ndikua nga dy faktorë më të rëndësishëm. Faktori i parë ishte se ne nuk donim që të derdhej gjak rus dhe faktori i dytë ishte se ne do të demonstronim dhe jo do të rrëzonim qeverinë e vendit.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
E treta e verteta, shpallet fituesi I trete I Lojes Shperblyese se Artmotion?

Të tjera