Shëndetësi

Shenjat kryesore paralajmëruese për kancer në fyt

Autori: Gazeta inFokus 07:41 | 22 November 2019

Kanceri i fytit është më i zakonshëm te njerëzit mbi moshën 60-vjeç dhe burrat kanë më shumë të ngjarë të diagnostikohen me sëmundje sesa gratë.

Simptomat e kancerit në fyt shpesh janë të ngjashme me simptomat e kushteve të tjera shumë më pak serioze, kështu që kanceri shpërfillet lehtë në fazat fillestare.

Kanceri i fytit, i njohur gjithashtu si kanceri i laringut, është një lloj kanceri që ndikon në laring – një pjesë e fytit që gjendet në hyrje të kanaleve të frymëmarrjes.

-Advertisement-

Laringu luan një rol të rëndësishëm për t’ju ndihmuar të merrni frymë dhe të flisni, por kanceri në fyt mund të dëmtojë këto funksione jetësore trupore, transmeton KosovaPress.

Simptomat që lidhen me kancerin e fytit shpesh shkaktohen nga kushte më pak serioze, siç është laringiti, por është e rëndësishme që ato të kontrollohen pasi diagnoza e hershme është thelbësore për përmirësimin e rezultateve.

Disa njerëz gjithashtu mund të pësojnë marrje fryme, një zhurmë të ngritur në frymëmarrje, humbje peshe të pashpjegueshme ose lodhje ekstreme.

Nëse i përjetoni këto simptoma kryesore për më shumë se tre javë, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Sipas Cancer Research në Britani të Madhe, pirja e duhanit është një nga faktorët kryesorë të rrezikut për kancer në fyt. Kur pini duhan, ai kalon nëpër laring duke shkuar në mushkëri. Ky tym përmban kimikate të dëmshme. Pirja e duhanit rrit rrezikun e zhvillimit të kancerit të laringut.

Faktorët e tjerë të rrezikut përfshijnë:

Rregullisht pini sasi të mëdha alkooli

Të kesh një histori familjare të kancerit të kokës dhe qafës

Të kesh një dietë jo të shëndetshme

Ekspozimi ndaj kimikateve dhe substancave të caktuara, të tilla si azbesti dhe pluhuri i qymyrit.

Një studim gjithashtu gjeti një lidhje midis pirjes së çajit të nxehtë dhe llojit të kancerit në fyt, duke këshilluar njerëzit të mos pinë çajin tepër të nxehtë.

Studimi, i publikuar në British Medical Journal, zbuloi se pirja e çajit shumë të nxehtë (70 ° C ose më shumë) mund të rrisë rrezikun e llojit më të zakonshëm të kancerit të ezofagut, tubit muskulor që bart ushqim nga fyti në stomak.

Karcinoma qelizore skuoze eezofageale (OSCC) është lloji më i zakonshëm i kancerit të gojës, që përbën nëntë nga 10 raste, sipas NHS në Londër.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Shkolla Finlandeze lanson programin IMPACT: Tani edhe në gjuhën shqipe, me çmim të përballueshëm

Të tjera