Lajme

Shenjat e reja të COVID që mund të shihen në fytyrë dhe simptomat tjera pak të njohura

Autori: Gazeta inFokus 12:51 | 17 November 2023

Një variant shumë i mutuar COVID, i mbiquajtur ‘Pirola’ është ndër llojet më të fundit, ndërsa është sjellë një përpjekje e re vaksinimi për shkak të frikës mbi virusin e ri.

Deri më tani, BA.2.86 nuk ka shkaktuar një rritje të madhe të rasteve. Dhe mënyra më e mirë për ta testuar për COVID është të bëni një test të rrjedhës anësore (një teknologji e përshtatur për të zbuluar proteinat që janë të pranishme kur një person ka COVID-19).

Megjithatë, mjekët po gjejnë shenja se sëmundja po ndryshon, duke filluar të prekë fytyrat e njerëzve. Ndërsa shenjat treguese nga e kaluara e sëmundjes, si humbja e shijes ose nuhatjes, kollitja e mprehtë dhe frymëzënia, janë bërë më pak të zakonshme.

-Advertisement-

“COVID Pirola mund të shkaktojë simptoma të dukshme të fytyrës, si irritim të syve (sy rozë) dhe skuqje të lëkurës”, ka thënë Dr Johannes Uys, mjek i përgjithshëm nga Broadgate General Practice, për Express.co.uk.Tri shenjat më pak të njohura të COVID
COVID-19 mund të shkaktojë simptoma që nuk mund t’i prisni, duke përfshirë:
Probleme me tretjen
Diarreja mund të jetë shenjë e COVID-it. Ekspertët mendojnë se kjo ndodh për shkak se virusi mund t’i pushtojë qelizat në zorrë dhe të prishë funksionin e tij normal. Simptoma ishte më e zakonshme në fillim të pandemisë.
Ndryshimet e gishtave
Gunga të kuqërremta dhe të purpurta në gishtat e duarve ose të këmbëve që mund të jenë të pezmatuara, por zakonisht jo me kruajtje. Kjo lloj skuqjeje është më e zakonshme te të rinjtë me këtë sëmundje dhe ka tendencë të shfaqet më vonë.
Konfuzioni
Konfuzioni i rëndë ose deliri, mund të jetë simptoma kryesore ose e vetmja e COVID-it te të moshuarit – njofton Mayo Clinic.Mjekët kanë zbuluar se virusi i ri prek traktin e sipërm respirator, i cili përfshin hundën dhe kordat e zërit.

“Nuk janë të njëjtat simptoma tipike që kemi parë më parë. Dhimbja e fytit shfaqet fillimisht e ndjekur nga rrjedhja e hundëve”, ka shpjeguar Dr Erick Eiting nga Spitali ‘Mount Sinai Beth Israel’ në New York të SHBA-ve.

Studimi ‘Zoe Covid Symptom’, i cili mbledh të dhëna për simptomat e vetraportuara në Mbretërinë e Bashkuar dokumentoi të njëjtin model.

U zbulua se dhimbja e fytit u bë më e zakonshme pasi varianti Omicron u bë dominues në fund të vitit 2021, ndërsa humbja e shijes dhe nuhatjes ranë nga lista e simptomave kryesore.
Sipas studimit të Zoe, simptoma të tjera përfshijnë:
Rrjedhje nga hunda
Dhimbje koke
Lodhje
Teshtitje
Dhimbje të fytitAnëtarësohu në grupin e Infokus në Viber: GAZETA INFOKUS – VIBER – ANTARËSOHU

Dhe në grupin e Infokus në Facebook: GAZETA INFOKUS – FACEBOOK – ANTARËSOHU

Në qendër të Prishtinës, hap dyert Derand Hotel

Të tjera