Lajme

Shefi i Wagner thotë se 20 mijë trupat e tij u vranë në betejën e Bakhmutit

Autori: Gazeta inFokus 08:28 | 25 May 2023

Rreth 20 mijë trupa nga grupi mercenar rus Wagner u vranë në betejën disamujore për kontrollin e Bakhmutit në Ukrainën lindore, ka thënë themeluesi i saj, raporton Aljazeera.

Yevgeny Prigozhin tha se kishte rekrutuar rreth 50 mijë të burgosur për të luftuar me Wagnerin në luftën e Rusisë në Ukrainë dhe se rreth 20 përqind e tyre ishin vrarë.

Një numër i ngjashëm i ushtarëve të tij me kontratë kishin vdekur gjithashtu në betejën për qytetin, i tha ai strategut politik rus Konstantin Dolgov në një intervistë të postuar në Telegram të mërkurën.

-Advertisement-

Këtë fundjavë, Wagner dhe ushtria ruse pretenduan se kishin marrë kontrollin e Bakhmutit, i cili është lënë në gërmadha nga luftimet e zgjatura, me presidentin rus Vladimir Putin duke uruar forcat e armatosura. Por Kievi ka thënë se forcat e tij vazhdojnë të luftojnë për qytetin.

Prigozhin, një biznesmen, ndikimi i të cilit është thelluar që kur Rusia filloi pushtimin e saj në shkallë të plotë të Ukrainës më shumë se një vit më parë, ka kritikuar ashpër udhëheqjen ushtarake të vendit, duke akuzuar ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov për paaftësi.

Nëse rusët e zakonshëm do të vazhdonin t’i kthenin fëmijët e tyre në arkivole, ndërkohë që fëmijët e elitës “dridhnin gjinjtë e tyre” në diell, ai paralajmëroi në videon e tij të fundit se Rusia do të përballej me trazira përgjatë vijave të vitit 1917 që sollën bolshevikët në pushtet.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Prince Caffe zgjeron shtrirjen në rajon, arrin marrëveshje bashkëpunimi me zinxhirin kroat Plodine

Të tjera