Lajme

Shefi i OKB-së do të takohet me Zelenskyn në Ukrainë

Autori: Gazeta inFokus 09:16 | 28 April 2022

Është një ditë diplomacie përpara ndërsa Antonio Guterres, sekretari i përgjithshëm i OKB-së, do të takohet më vonë me presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelensky në Kiev për bisedime.

Guterres ka udhëtuar tashmë në Moskë në fillim të kësaj jave për t’i bërë një thirrje Vladimir Putinit për luftën. Në bisedimet e Moskës, Guterres bëri të qartë se OKB-ja i konsideronte veprimet e Rusisë një pushtim dhe përsëriti thirrjet për Rusinë dhe Ukrainën që të punojnë së bashku për të krijuar korridore të sigurta humanitare.

Në një postim në Twitter dje pasi ai zbarkoi në Ukrainë, Guterres premtoi të “vazhdojmë punën tonë për të zgjeruar mbështetjen humanitare dhe për të siguruar evakuimin e civilëve nga zonat e konfliktit”.

Dhe ai u tha mediave portugeze se Putini kishte rënë dakord në parim për të ndihmuar në evakuimin e qindra civilëve të bllokuar në një fabrikë çeliku në Mariupol. Por ai tha se operacioni ishte i ndërlikuar dhe “veçanërisht delikat”, transmeton Klankosova.tv.

Të tjera