Lajme

Shefi i OBSH-së beson se Covid-19 ka dalë nga një laborator

Autori: Gazeta inFokus 23:22 | 19 June 2022

Udhëheqësi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) privatisht beson se Covid-19 ka dalë nga një laborator. Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus i rrëfeu privatisht një politikani evropian se shkaku më i mundshëm i shpërthimit ishte një aksident katastrofik në një laborator në Wuhan, sipas një burimi qeveritar të cituar në Mail të dielën.

Kjo përkundër faktit se organizata pohon publikisht se “të gjitha hipotezat mbeten në tryezë”.

Në të kaluarën, OBSH-ja është kritikuar për pranimin e saj se një rrjedhje laboratorike ishte thjesht një “teori konspirative”. Por organizata ka marrë gjithnjë e më shumë një qëndrim publik ‘neutral’ pas provave të kufizuara për të sugjeruar një përhapje ‘zoonotike’ – procesi me të cilin një virus kërcen nga një kafshë te një njeri, është gjetur. Shërbimet e inteligjencës perëndimore transmetuan shqetësimet për Institutin e Virologjisë në Wuhan në prill të vitit 2020, duke sugjeruar se shkencëtarët po manipulonin me koronaviruset nga lakuriqët në shpella 1000 milje larg qendrës. Ato shpella mund të jenë aty ku e ka origjinën Covid-19.

Dr Tedros? Adhanom Ghebreyesus, Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) flet pas rizgjedhjes së tij gjatë Asamblesë së 75-të Botërore të Shëndetësisë në Kombet e Bashkuara në Gjenevë, Zvicër, 24 maj 2022.

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus i bëri komentet një politikani evropian (Foto: Reuters)

Dr Tedros kohët e fundit u tha vendeve anëtare në një përditësim mbi sëmundjen: “Ne nuk kemi ende përgjigje se nga erdhi ose si hyri në popullatën njerëzore. Të kuptuarit e origjinës së virusit është shumë e rëndësishme shkencërisht për të parandaluar epidemitë dhe pandemitë e ardhshme. Por moralisht, ne ia kemi borxh edhe të gjithë atyre që kanë vuajtur dhe kanë vdekur dhe familjeve të tyre. Sa më shumë të duhet, aq më e vështirë bëhet. Ne duhet të përshpejtojmë dhe të veprojmë me një ndjenjë urgjence”.

Ai shtoi se “të gjitha hipotezat duhet të mbeten në tryezë”. Një raport origjinal arriti në përfundimin se virusi SARS-CoV-2 ndoshta u kaloi njerëzve nga një lakuriq nate nëpërmjet një specie tjetër të paidentifikuar. Por, si Britania e Madhe, SHBA, Australia dhe 14 vende të tjera kritikuan këto gjetje si të komprometuara rëndë.

Dr Tedros vazhdoi të pranojë se raporti ishte me të meta dhe urdhëroi procesin e ri. Një zëdhënës i OBSH-së tha: “Dr Tedros ka thënë vazhdimisht të gjitha hipotezat mbeten në tryezë ndërsa shkencëtarët ndjekin punën e tyre”.

Të tjera