Lajme

Shefi i FBI paralajmëron për një kërcënim terrorist ‘të paparë ndonjëherë’ në SHBA

Autori: Gazeta inFokus 11:56 | 07 December 2023

Kërcënimi i një sulmi terrorist ndaj SHBA-së që nga fillimi i luftës Izrael-Hamas ka arritur një nivel “të paparë” më parë, ka paralajmëruar drejtori i FBI-së.

Christopher Wray tha se ”kërcënimi ka shkuar në një nivel krejt tjetër që nga 7 tetori”, ditën kur Hamasi nisi sulme të befasishme ajrore, tokësore dhe detare kundër Izraelit nga Rripi i Gazës, përcjell klankosova.tv.

“Unë shoh dritat e kuqe ndezëse kudo”, tha Wray gjatë një seance dëgjimore të Komisionit Gjyqësor të Senatit të martën.

-Advertisement-

Senatori Lindsey Graham, i kishte kërkuar drejtorit të FBI-së që të diskutonte ‘matricën e kërcënimit’ ndaj SHBA-së.

Wary u përgjigj: “Ajo që do të thoja është unike për mjedisin në të cilin ndodhemi tani, është se ndërsa mund të ketë pasur raste gjatë viteve kur kërcënimet individuale mund të kenë qenë më të larta, këtu ose atje, sesa ku mund të kenë të drejtë. tani, nuk kam parë kurrë një kohë kur të gjitha kërcënimet ose kaq shumë kërcënime janë të gjitha të ngritura, të gjitha në të njëjtën kohë”.

Graham solli analogjinë e dritave të kuqe që vezullojnë rreth 11 shtatorit, sulmi më i keq terrorist në historinë e SHBA.

”Të gjitha dritat po vezullonin të kuqe para 11 shtatorit, me sa duket. Natyrisht, të gjithëve na ka munguar. A do të thoni se ka disa drita të kuqe që vezullojnë atje?”, pyeti Graham.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
Etiketa:
Intervistë: Dr. Gorazd Konjanovski – Klinika Zhan Mitrev ka luajtur një rol kyç në vendosjen e themeleve në kardiokirurgji dhe…

Të tjera