Lajme

SHBA, planifikon që këtë vit ti jep fund pranisë së ISIS në Afganistan

Autori: Gazeta inFokus 09:40 | 02 May 2017

Pas lëshimit të bombës e cila u quajt se “nëna e të gjitha bombave” mbi militantët e ISIS në Afganistan, ushtria amerikane po kërkon të shkatërrojë degën afgane të ISIS para se armët e forta të forta të mbërrijnë nga Siria dhe Iraku në duart e talebanëve.

Ndërkohë që forcat qeveritare të Kabulit dhe ato të SHBA-së, kanë luftuar kryesisht luftëtarët talebanë që nga viti 2001, pjesa lokale e ISIS-it e njohur gjithashtu si Shteti Islamik Khorasan ose ISIS-K – ka një fortesë në Afganistanin lindor, raporton Daily star, transmeton Indeksonline.

Së pari, në vitin 2015, ISIS-K mbylli pjesë të mëdha të provincave Nangarhar dhe Kunar, pranë kufirit me Pakistanin, por pjesa e tyre në konfliktin afgan ishin larguar në masë të madhe nga operacionet kundër talebanëve.

Kapiteni Bill Salvin, zëdhënës i Forcave të Armatosura të SHBA-së në Afganistan, tha se numri i militanteve të ISIS kishte arritur në rreth 2.500-3.000 pjesëtarë, por humbjet e fundit të betejës kishin ulur numrin e tyre në një maksimum prej 800. /Indeksonline/

Mitrev me letër drejtuar Komitetit të Helsinkit: Ka një sulm të organizuar kundër meje

Të tjera