Lajme

SHBA njeh Talat Xhaferin si kryeparlamentar të Maqedonisë

Autori: Gazeta inFokus 08:13 | 28 April 2017

Talat Xhaferi është zgjedhur kryetar i Parlamentit të Maqedonisë, gjë që ka shkaktuar reagime të ashpra nga nacionalistët maqedonas. Xhaferi u bë shqiptari i parë në krye të parlamentit maqedonas.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë reaguar për këto ngjarje, derisa përmes Ambasadës së saj në Maqedoni ka njoftuar se e pranon Xhaferin, si kryetar të ri të Parlamentit maqedonas.

“Një shumicë e deputetëve zgjodhën Talat Xhaferi si kryetar të Parlamentit gjatë një seance të rregullt në të cilën dëshmitarë ishin edhe zyrtarë publikë e mediat. Ne do të punojmë me të që të përkrahim demokracinë dhe të çojmë përpara interesat e Maqedonisë”, thuhet në njoftimin për media.

-Advertisement-

Edhe përfaqësitë tjera perëndimore në Shkup janë shprehur në favor të zgjehdjes süe Xhaferit

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI
MYZHDE për krejt!

Të tjera