Lajme

SHBA nis hetimet ndaj gjigantëve teknologjik

Autori: Gazeta inFokus 14:42 | 27 January 2024

Komisioni Federal i Tregtisë së SHBA-së (FTC), ka nisur një hetim për investimet dhe partneritetet e disa prej kompanive më të mëdha teknologjike me kompanitë e fuqizuar nga Inteligjenca Artificialele (Al).

Google, Alphabet, Amazon, Anthropic, dhe Microsoft, do të hetohen për të kuptuar se çfarë autoriteti dhe të drejtash i kanë dhënë kompanive si OpenAl dhe nëse këto marrëveshje dëmtojnë konkurrencën.

Subscribe në YouTube: GAZETA INFOKUSI

Të tjera